Studenti VSP na cyklistickém kurzu aneb „Život je kopec“

Ve dnech 30.5. až 3.6. 2022 se vydali studentiVšeobecné sportovní přípravy (VSP) Gymnázia Kojetín na cyklistický kurz podél řeky Bečvy.

V pondělí ráno jsme v chladivém počasí historicky poprvé odstartovali první etapu přímo od budovy gymnázia a pokračovali jsme podél řeky Moravy do Lobodic, lesem do Troubek a dále po cyklotrase do Přerova, a s krásným výhledem na hrad Helfštýn jsme šlapali k naší první zastávce. Tou byla plovárna v Hranicích, kde jsme využili tobogánu, houpací vody, a hlavně masážních trysek, protože jsme si teprve zvykali na dlouhodobější zátěž na kole. Naším prvním nocovištěm byla vesnička Ústí, která nám poskytla svůj kulturní dům, kde si někteří studenti poprvé v životě vyzkoušeli spát ve spacáku na karimatce, i když někteří ukořistili i žíněnku 😊.

Ráno nás již v 6 hodin budila místní zvonkohra, nicméně od delšího spánku jsme se odradit nenechali.  Stále plní energie jsme po snídani vyrazili dál na východ proti proudu rožnovské Bečvy. A právě v Rožnově pod Radhoštěm jsme se zastavili v zábavním Gibon parku, kde studenti doplnili sílu obědem a vyzkoušeli bumper ball. V ringu se navzájem odráželi čtyři bojovníci v nafukovací kouli, kdy při pořádné ráně byl člověk hned vzhůru nohama. Další aktivitou byl aqua zorbing ve dvojici v bazénku. Poté nás čekalo mírné stoupání nádhernou krajinou až na Horní Bečvu, naši druhou zastávku na přespání.

Ve středu na náš čekalo za kurz jediné prudší stoupání, a to kolem skiareálů Rališka a Solisko až na rozcestí Benešky ve výšce 855 m n. mořem. Byl to první den, kdy nebylo slyšet o bolesti zadních partií a po výstupu na vrchol vleže jeden ze studentů plný vyčerpání odevzdaně pronesl „Život je kopec,“ což se mnohým z nás s úsměvem vrylo na dlouho dobu do paměti. Chvíli jsme na místě odpočívali, načež jsme šlápli do pedálů a vezli jsme se po hřebeni a projížděli kaluže až ke slovenským hranicím na Třeštík, kde se etapa doposud plná stoupaní přelomila a začali jsme jen klesat. Napřed údolím Babská do Velkých Karlovic a potom po krásné asfaltové cyklostezce do Karolinky na oběd a posléze k našemu třetímu cíli, kempu U Splavu v Hovězí, a to vše podél toku vsetínské Bečvy. Krásné počasí nám dodalo sílu i k večernímu sportování v podobě plážového volejbalu, stolního tenisu a fotbálku. Někteří šťastlivci dokonce vyhráli nocování na žíněnce v naší další staronové zastávce.

Potěšeni pohádkovým ránem jsme ve čtvrtek sedli na kola a vyjeli směrem na Vsetín, Bystřičku a Valašské Meziříčí. Tam jsme se napojili na cyklostezku, po které jsme v úterý přijeli na soutok vsetínské a rožnovské Bečvy, tentokrát jsme ale jeli od jihu a pokračovali jsme zpět na Ústí. S dvěma sty kilometry v nohách si studenti stále neodepřeli krátké fotbalové utkání na místním malebném hřišti, což lze považovat za úctyhodný výkon. Na žíněnkách či na karimatkách, všichni si potřebovali pořádně odpočinout a nabrat síly na šedesát kilometrů, které nás čekaly v poslední etapě.

Tu jsme odstartovali v osm ráno a rychlým tempem jsme ukrajovali po desítkách kilometrů. V Henčlově jsme studentům předali ceny, které si vysloužili svými dovednostmi během celého kurzu, např. „bavič kurzu“ pro Matyáše Křepelku (i když zde by nebylo od věci ani ocenění „za největší spotřebu kofoly“), „DJka kurzu“ pro Martinu Šušlíkovou anebo„akrobat kurzu“ pro Daniela Šóše. Co se jezdeckých výkonů týče, odměněny bylyna příklad i aktivní jezdkyně Šárka Tunová a Denisa Huťková, které po celoudobu kurzu sekundovaly vodičům z řad pedagogů a ukázaly bojovnost, když hnaly celý náš peloton dopředu, poté co nás ve středu na žiletkách předjela děvčata z cyklistického klubu.

Do Kojetína jsme přijeli unavení, ale v dobré náladě v pátečních odpoledních hodinách. Všem studentům VSP patří velká pochvala za absolvování celých 272 kilometrů po cyklostezce Bečva se startem i cílem v Kojetíně i za jejich perfektní přístup k cyklistice a přátelskou, pohodovou a aktivní atmosféru.

Velké poděkování patří panu Viktoru Žákovi z firmy Kamax Metal, s.r.o., který se ujal role řidiče doprovodnéhovozidla, jakého by přivítali i na Tour de France!

Cyklistice zdar! Život je kopec 😊

Je potřeba zchladit nohy.
Aktivní jezdkyně Šárka Tunová a Denisa Huťková
Po stoupání nad Soliskem, Horná Bečva
Jediná horská etapa. Na Beneškách – Život je kopec.
Pauza na občerstvení
Posledních pár kilometrů domů!