Lesem, lomem, krasem….

Na jaře se vypravili na přírodovědnou exkurzi nejenom primáni a terciáni (více v předchozích článcích), ale také třída kvarta a kvinta s 1. ročníkem.

První ročník je v biologii ve znamení botaniky, tudíž kroky kvinty a 1. ročníku mířily do lužního lesa Království nedaleko Grygova. V lese jsme nebyli sami, na terénní exkurzi se tam vzdělávaly také dvě skupinky vysokoškoláků a jedna třída základní školy, která se vydala sbírat i odpadky. Byl totiž Den Země. V Království jsme poznávali byliny a dřeviny, nechyběla ani návštěva nejstaršího stromu Krále Duba, který tu už roste téměř 500 let. Jen po nuceném kácení okolních stromů trochu osiřel, takže ho nepřehlédnou ani cestující po železnici mezi Olomoucí a Přerovem. Možná to nevíte, ale když ho z vlaku spatříte a něco si přejete, určitě se to vyplní J. Z Království jsme se přesunuli do bývalého vápencového lomu, nazývaného Strejčkův lom. Je známý jako nejsevernější místo výskytu kriticky ohroženého koniklece velkokvětého. Zajímavý je nejenom pohled na chlupatou jarní rostlinku, ale také na celý lom. Zkoušeli jsme v něm najít zkameněliny, ale neměli jsme štěstí.

Kvarta na exkurzi vyrazila na Den dětí, a to do Hranického krasu. Nenáročnou procházkou jsme prošli naučnou stezku Hůrka, na jejímž konci je světové nej. Nejhlubší zatopená propast světa – Hranická propast.. Jen škody, že svůj unikát schovává tak hluboko pod zemí. Do podzemí jsme se dostali na druhém břehu Bečvy, kde jsme navštívili Zbrašovské aragonitové jeskyně. Příjemných 14 °C nás zchladilo a zároveň jsme si udělali představu o tom, jak vznikají podzemní prostory činností minerálních vod.

Která třída se teď může těšit na nejbližší přírodovědnou exkurzi? V září čeká budoucí septimu a 3. ročník procházka v ZOO Lešná s průvodcem, na přelomu září a října se pak budoucí sekunda podívá s ornitology k Tovačovským rybníkům.