Sportovní kurz v Oderských vrších

V krásném prostředí Oderských vrchů, konkrétně na Spálovském Mlýně, proběhl pětidenní sportovní kurz pro třídu V7 a pro 3. ročník. Jak naznačuje název, cílem kurzu bylo vykonávat všemožné sportovní a teambuildingové aktivity. Aby bylo všechno o něco napínavější, byli studenti rozděleni do čtyř týmů a v rámci pětidenní hry plnili různé aktivity, za což pak dostávali určitý počet pomyslné měny, tzv. spálovského groše. Závěrečný den proběhlo vyhodnocení a tým, který získal nejvíce spálovských grošů, se stal vítězem kurzu. Nebylo to ale pouze o rozdávání, proto za pozdní příchody, vulgarismy a další prohřešky proti pravidlům museli členové týmů určitý počet spálovských grošů vracet učitelům.

V pondělí po příjezdu na místo konání, vybalení věcí a seznámení s areálem nás čekala úvodní sportovní hra dle vlastního výběru. Travnaté hřiště přímo vybízelo k hraní fotbalu. Ostatně ten si studenti jednoznačně odhlasovali. Dívky zamířily na hřiště s umělým povrchem, kde si zahráli přehazovanou. Hlavním bodem odpoledního programu však bylo budování lesních bunkrů, což byla první disciplína odměněná spálovskými groši. Pro budování bunkrů byl určen strmý svah v blízkém lesním prostoru a týmy měly na budování vymezený čas, navíc ukrácený bouřkou. Večerní program měl v režii jeden z týmů, který musel vymyslet hry. Ty zabavily všechny účastníky až do večerky.

Úterní den odstartoval dobrovolným sedmikilometrovým během do obce Heřmánky a po návštěvě tamní jednoty se běžci přidali k ostatním členům kurzu. Po chvilce volna na ranní hygienu všichni společně zamířili na snídani. Dopolední program se skládal ze zdolávání menšího lanového centra, možnosti ponořit se do virtuální reality a dalších sportovních aktivit. Po odpoledním klidu následovala aktivita, při které si členové týmu museli zapamatovat různé symboly a následně je zakreslit do připraveného protokolu. Součástí dne byl také paintball. Večerní program si přichystali pedagogové. Každému týmu rozdali suroviny potřebné k přípravě kotlíkového guláše. Týmy musely vytvořit ohniště, rozdělat oheň, guláš uvařit a ještě po sobě do určitého času zakrýt všechny stopy.

Středeční dopoledne probíhalo opět ve sportovním duchu. Ranní rozběhání, snídaně a sportování. Mohli jsme si vyzkoušet střelbu lukem, biatlonový simulátor, ale také zahrát si populární hru jadžent. Po odpoledním klidu jsme ve dvojicích absolvovali čtyřicetiminutový závod s názvem Finská stezka, při kterém jsme museli postupovat trasou vyznačenou fáborky a plnit vědomostní, ale i fyzické úkoly. Jeden z nejtěžších byl ten, kdy jsme museli přebrodit řeku Odru. Večer následovalo opékání špekáčků a vyhodnocení Finské stezky. Nejlepší týmy byly odměněny jak jinak než spálovskými groši.

Čtvrteční ráno patřilo rozběhání a den zhruba patnáctikilometrové turistice. Po snídani jsme totiž společně vyrazili na výšlap do města Vítkov. Tam jsme se dostali kolem 13:00 a po hodinové obědové pauze a prohlídce města jsme zkratkou vyrazili zpět do Spálovského Mlýna. Na naši základnu jsme došli unavení, ale šťastní z toho, že jsme nezmokli, protože po našem příchodu na pokoje začala silná bouřka. Večerní program probíhal v zastřešené klubovně formou diskotéky. Při ní všichni ukázali kus hudebního talentu.

V závěrečný den proběhlo vyhodnocení kurzu, byl čas na balení věcí a za vzorné chování jsme dostali možnost zahrát si sportovní hry dle našeho výběru. V obědovém čase jsme zamířili zpět do Kojetína, kde byl oficiálně kurz ukončen.

Kamil Zalabák