Oktáva na poznávací exkurzi v Praze

Otá

Tak jako každým rokem, tak i letos se vypravila maturitní třída OKTÁVA na čtyřdenní poznávací exkurzi do našeho hlavního města. Celá třída byla ubytována v pražských Vršovicích v Hotelu Hasa, kam v úterý dorazila společně vlakem. Po zabydlení jsme navštívili park Grébovka, který je inspirovaný italskou renesancí s fontánou a vodní kaskádou, jezírkem, pavilony, sochami a okouzlující umělou jeskyní. Nabízí kromě unikátních výhledů na Prahu i posezení v půvabné vinárně Altán Grébovka. Ve večerních hodinách jsme navštívili divadlo Rokoko, kde jsme shlédli komedii s názvem Oddací list.

Středeční den odstartoval prohlídkou Židovského muzea a přilehlých částí, které souvisí s judaismem. Průvodce nás také provedl synagogami a navštívili jsme největší židovský hřbitov u nás, který leží na Josefově. Dozvěděli jsme se mnoho nových informací, které budeme moci využít u blížící se maturitní zkoušky. V odpoledních hodinách jsme si prohlédli Staroměstské náměstí a přilehlé ulice se zajímavými památkami. Na programu dne byla i návštěva Národního muzea s prohlídkou historických sálů, které byly tematicky různě zaměřené. Poté jsme se přesunuli k bazilice svatého Petra a Pavla na Vyšehradě, kde jsme navštívili i hřbitov se Slavínem, na kterém jsou pochovány významné české osobnosti.

Ve čtvrtek jsme se vydali lanovkou na Petřín, kde jsme si vyšli na Petřínskou rozhlednu, odkud byl úchvatný výhled na celou Prahu. Navštívili jsme i zrcadlové bludiště, prošli si Pohořelec a přes Matyášovu bránu jsme se vydali na Pražský hrad. Tam jsme navštívili veškeré části přístupné pro veřejnost. Nerudovou ulicí na Malé Straně jsme se dostali až ke Karlovu mostu a na Staroměstském náměstí jsme si dali rozchod. Večer jsme společně navštívili Národní divadlo, kde jsme viděli divadelní představení s názvem Kytice. Po představení se nám podařilo vyfotografovat se s herečkou Lucií Polišenskou, s kterou jsme se náhodně potkali před Národním divadlem.

V závěrečný páteční den jsme si odvezli zavazadla na hlavní nádraží a poté jsme zamířili k horní komoře Parlamentu České republiky. Měli jsme tu možnost prohlédnout si Valdštejnský palác a okolní zahrady. Zavítali jsme i do místností, kde jednají podvýbory a viděli jsme i jednací sál Senátu, který dříve sloužil jako konírna, kde bylo v době Albrechta z Valdštejna ustájeno 37 koní. V současnosti slouží prostor jako jednací sál Senátu, kde se konají schůze pléna, případně také veřejná slyšení, konference a semináře.

Kamil Zalabák, oktáva

va na poznávací exkurzi v Praze