Za Fairtrade do Prahy

Ve čtvrtek 3. listopadu se vydala malá skupinka studentů z gymnázia do Prahy. Cílem návštěvy nebylo poznávání památek ani soutěž, ale Národní Fairtradová konference pořádaná organizací Fairtrade Česko a Slovensko. V Prosturu39 v Řehořově ulici se na ní sešlo více než 90 žáků, studentů, pedagogů a dalších aktivních lidí z českých měst. Dozvěděli jsme se aktuality ze světa Fairtrade i z kampaně Fairtradových měst a škol a především jsme se seznámili s životem kolumbijského pěstitele kávy. Bladimir Pacheco mluvil o pěstování kávy i dopadech klimatické změny na místní zemědělce. Také připomenul, jak je pro místní pěstitele důležité stát se součástí světa Fairtrade. Zemědělcům zajišťuje spravedlivou výkupní cenu za plodiny, podporuje sociální rozvoj komunity a zajišťuje dodržování lidských a pracovních práv. Vyprávění Bladimira nás moc zaujalo, stejně tak jsme ale byli zaujati perfektním tlumočením Honzy Jíchy ze španělštiny. Ve druhé části konference bylo na programu interaktivní diskusní fórum, během kterého jsme navštívili postupně celkem 6 stolků se zajímavými tématy, diskutovali o nich a sdíleli své zkušenosti. Konference byla pro všechny účastníky velmi inspirativní. Ocenili jsme i možnost ochutnat některé výrobky nesoucí značku Fairtrade, jako například zmrzlinu, džus, kávu nebo čokoládu.

Svět Fairtrade propojíme i s naší školou. Na třídních schůzkách už jsme nabízeli fairtradovou kávu, čaj i čokoládové bonbóny a  ve středu 16. 11. bude naše škola certifikována Standou Komínkem z Fairtrade Česko a Slovensko na Fairtradovou školu. Třídy kvinta, 1. ročník, sexta a 2. ročník se společně s řídící skupinou mohou ve středu 3. vyučovací hodinu těšit na besedu o Fairtrade doprovázenou fotografiemi z Jižní Ameriky. A další akce budou následovat :-).

Zahájení
Tyto obchody a společnosti nabízí Fairtrade produkty.
Občerstvení
Kolumbijský pěstitel kávy Bladimir Pacheco
Obědová pauza
Ochutnávka zmrzliny
Diskusní stolky
Diskusní stolek s Bladimirem
Závěrečné sdílení nápadů a zkušeností
Společná fotografie