GYMNÁZIUM KOJETÍN ZÍSKALO CENU INSPIRACE SVĚTOVÝCH ŠKOL

V pátek 11. listopadu se do Frýdlantského salónku Senátu Parlamentu ČR sjelo devět škol z celé České republiky, které jsou zapojené do projektu globálního vzdělávání Světová škola. Nálada byla slavnostní, udělovaly se zde Ceny inspirace. „Toto ocenění jsme letos předali poprvé. Chtěli jsme skrze něj ocenit ty školy, které se intenzivně zajímají o dění ve světě a jejichž projekty, které na globální témata reagují, jsou inspirativním příkladem dobré praxe pro celou řadu dalších škol,“ popisuje cíl tohoto nového ocenění Barbora Málková, projektová manažerka z Člověka v tísni.

Za oceněním stojí nejenom šestileté působení Gymnázia Kojetín v tomto projektu a spousta odvedené práce studentů i učitelů, ale také video natočené studentem septimy Arnoštem Petruželou, ve kterém studenti shrnují loňské aktivity ve Světové škole. Video najdete v tomto odkazu: https://www.youtube.com/watch?v=1T8IBz8QJTg

Součástí programu udílení Ceny inspirace byla i debata s názvem Pomáháme doma i ve světě. Jejími panelisty byli mladí inspirativní lidé, kteří se aktivně zabývají globálními problémy. Konkrétně šlo oVeroniku DvorskouzIniciativy HlavákElišku VíravovouzeSester v akci za záchranu životaaJakuba Ježka z Mnoha světů v Jilemnici. Debatu i předávání cen moderovala Jana Peroutková z České televize.

Titulem Světová škola se v současné době pyšní 115 českých mateřských, základních a středních škol a téměř dvě stovky dalších škol z Evropy. Program společně vedou organizace Člověk v tísni, o.p.s., ARPOK a Adra. Ambasadorkou projektu je polární ekoložka a bioložka.

Světová škola je dlouhodobý program, ve kterém se žáci i učitelé ze škol, které jsou do něj zapojené, pravidelně zajímají o světové dění, globální témata a vývoj v rozvojovém světě. Tato témata tvoří přirozenou součást výuky i života školy. Jednou za rok pořádají společně s místní partnerskou organizací akci zaměřenou na snahu o řešení nebo zmírnění vybraného problému. Světová škola je prestižní ocenění, kterému byla udělena Záštita Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Záštita Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek a moderátorka České televize Jana Peroutková
Jana Peroutková představuje video našeho gymnázia
Ocenění převzali: Arnošt Petružela, Simona Novotná, Hana Novotná, Dita Komínková a Dana Dýmalová
S Janou Peroutkovou

Společná fotografie oceněných škol