Bloumání nejen po Skotské vysočině

Poslední květnové dny se v naší škole nesly ve znamení zájezdu do Skotska. Studenti z celého gymnázia od tercie až po septimu a třetí ročník se ve dvou termínech vydali na týdenní poznávací pobyt.

V pozdních odpoledních hodinách se účastníci zájezdu sjížděli před budovou gymnázia a po srdceryvném loučení s rodiči se vydali na strastiplnou cestu směrem Amsterdam. Po náročné noci v autobuse jsme dorazili k centru hlavního města Nizozemí. Průvodci nás provedli krásnými zákoutími Amsterdamu, včetně hlavního náměstí a plovoucího květinového trhu. Měli jsme i možnost prohlédnout si město i z vodní hladiny plavbou po grachtech.

Večer už na nás čekalo přeplutí Severního moře k britským břehům. Užili jsme si luxusní kajuty v podvodní zóně :-), kde jsme poslouchali hlášení
v nizozemštině. Velká část z nás utratila v mezinárodních vodách skoro všechno kapesné určené na celý týden. Po patnácti-hodinové klidné, ale dobrodružné plavbě jsme dorazili do přístavu v Newcastlu. Odtud už jsme jeli po levé straně silnice. Jen co se po příjezdu do Edinburghu otevřely dveře našeho autobusu, rozezněly se libé tóny dud. Po návštěvě Edinburského hradu a procházce nejstarší ulicí města Royal Mile jsme už byli vítáni hostitelskými rodinami a vydali se k jejich domovům na večeři. Následující dva dny jsme dopoledne strávili v lavicích Edinburghské jazykové školy, kde našimi učiteli byli praví Skotové. Odpoledne nás čekaly výlety do blízkého okolí. Navštívili jsme nedalekou rozhlednu Wallace Monument u městečka Stirling (známého bitvou mezi Angličany a Skoty
a spojeného se jménem skotského patriota Williama Wallace), které jsme si taktéž prošli. Oba zájezdy zavítaly na Královskou jachtu Britannia, načež jeden ze zájezdů vyjel na výlet na nedalekou Portobello Beach a druhý zájezd na Princess Street v centru Edinburghu.

Nejvíce však na nás zapůsobila krása Skotské vysočiny. Výhledy a scenérie, kde se mimochodem natáčel jeden z filmů o Jamesi Bondovi, nás naprosto uchvátily. Tady se zájezdy v programu opět rozcházely – jedna skupina se vypravila k jezeru Loch Ness, nejznámějšímu jezeru Skotska, hledat příšeru Nessie. Druhá skupina se vydala lanovkou k Ben Nevisu (nejvyšší hoře VB), a potom ke Glenfinnanskému viaduktu pozorovat přejezd Bradavického expressu.

Poslední den, po rozloučení s hostitelskými rodinami, jsme vyrazili na zpáteční cestu. Zastavili jsme se na Alnwick Castle, jenž sloužil jako exteriéry ve filmech Harryho Pottera a také jsme zavítali do jeho rozsáhlých zahrad.

Cesta zpět nás sice znavila, ale dovezli jsme si spoustu nových zážitků
a zkušeností. Celý pobyt se nám velmi líbil a moc jsme si ho užili.

Studenti V6