Je libo jádro?

Jaderná energetika je v poslední době silně rezonujícím tématem, na které je potřeba si udělat vlastní erudovaný názor. Proto jsme se po krátké pauze s výběrem žáků z vyššího gymnázia vypravili ve středu 8. 11. 2023 na exkurzi do jaderné elektrárny Dukovany a nedaleké přečerpávací elektrárny Dalešice. Tyto elektrárny jsou pod správou skupiny ČEZ, která má skvěle připravená infocentra, ve kterých návštěvníci uvidí spoustu zajímavých věcí.

Jako první nás čekala jaderná elektrárna, jejíž mohutné chladící věže nás vítaly v dálce již před příjezdem na místo. Jaderné elektrárny patří mezi jedna z nejvíc střežených míst v naší zemi, proto je skoro nemožné se dostat za ploty s ostnatým drátem. (To se vám může podařit třeba o prázdninách, kdy, mimo jiné, takto elektrárna vypisuje speciální prohlídky pro malé skupiny, kdy se návštěvník podívá do střeženého i chráněného pásma). Naše kroky mířily do prostorného infocentra, kde už na nás čekaly průvodkyně. Po zhlédnutí krátkého filmu, který nám představil jadernou energetiku, jsme se rozdělili do dvou skupin. Jedna skupina se dozvídala informace o tom, co se ve které budově rozlehlého areálu nachází a druhá měla možnost podívat se díky virtuální realitě do útrob těchto budov. Jsou místa, kam se totiž běžný smrtelník v hmotné podobě nepodívá, ale virtuálně je to možné díky projektu ReakTour.

Poté následoval přejezd k přečerpávací elektrárně Dalešice. Tam si nás přebral pan průvodce, který nám sdělil zajímavosti a parametry největší sypané hráze v České republice. Počasí nám přálo, takže jsme z venkovního vybavení viděli vše, co vidět šlo.

Uvnitř infocentra jsme opět zhlédli krátký film o principu přečerpávacích elektráren a poté jsme mohli nakouknout do strojovny, kde zrovna probíhala generální oprava jednoho z generátorů. Byla to jedinečná možnost vidět něco, co za běžného provozu vidět nelze. Bohužel jsme se díky této částečné rekonstrukci nemohli podívat k turbínám, ale to je alespoň důvod, proč tuto exkurzi uspořádat znovu.

Veronika Petřeková