„Erlebe Pilsen/Zažij Plzeň“

„Erlebe Pilsen/Zažij Plzeň“

Plzeň, čtvrté největší město České republiky, je známé především jako kolébka světově proslulého piva Pilsner Urquell, které se zde vaří již od roku 1842. Ačkoli pivo a Plzeň k sobě prostě patří, žáci tercie a kvarty kojetínského gymnázia se vydali do této západočeské metropole ze zcela jiných a naprosto pochopitelných důvodů. Město má totiž mnohem více co nabídnout než jen pivní zážitky. V našem případě nám umožnilo smysluplnou a praktickou formou využít poznatků, které žáci nabyli ve školních lavicích napříč mnoha předměty. Během dvoudenní vzdělávací exkurze, kterou jsme realizovali ve dnech 23.-24. dubna 2024, se nám podařilo propojit zábavu s kulturou, s historií, s německým jazykem, s přírodovědnými a technickými obory. Jak?

První den naší pobytové exkurze jsme se zúčastnili programu Zažij Plzeň, který je realizován Západočeskou univerzitou a podporován MŠMT. S pomocí vyváženého množství informací, zajímavostí, úkolů a her jsme za doprovodu průvodce objevovali historické centrum Plzně. Díky prvkům teambuildingu a česko-německé animace jsme nejenom poslouchali, ale i aktivně zažívali evropské hlavní město kultury, kterým se Plzeň stala pro rok 2015. Historické centrum Plzně tvoří Náměstí republiky s barokními a renesančními domy, jeho nepřehlédnutelnou dominantou je gotická katedrála sv. Bartoloměje, stejně tak i tři unikátní pozlacené moderní kašny podle návrhu architekta Ondřeje Císlera z roku 2010, které uprostřed historického centra působí poněkud překvapivě a zároveň neodmyslitelně a které jedni milují a druzí je nemohou vystát. Najdete tu i uličky jako vystřižené ze středověku, místo, kam si Plzeňané chodí pro štěstí, i půvabné pěší zóny a parky.

Místem, kde se vás v Plzni nedotknou rozmary dubnového počasí, které je plné časů a nečasů, je Techmania Science Center, experimentální stanice pro zvídavé děti i dospělé, kam se kojetínské gymnázium vydalo hned dalšího rána. Přírodovědné interaktivní muzeum, u jehož zrodu stála v roce 2005 společnost ŠKODA a Západočeská univerzita v Plzni, si dává za cíl nacházet a rozvíjet osobní vztah k vědě a technice a objevovat možnosti lidského poznání. Naše návštěva započala interaktivní přednáškou o Mezinárodní vesmírné stanici ISS, jediném trvale osídleném místě mimo naši planetu. Dozvěděli jsme se, proč je zde lepší konzumovat Kinder mléčný řez než brambůrky, jak se kosmonauti sprchují a také, že ne všechny padající hvězdy jsou asteroidy. Následně jsme si užili prohlídku vesmírné expozice, kde si žáci vyzkoušeli gyroskop na vlastní kůži. Teprve poté jsme navštívili hlavní expozici zaměřenou nejen na fyziku a optiku, chemii, geologii nebo biologii, ale i na problematiku výživy či svět filmu. Třešničkou na dortu byl závěrečný program Science on a Sphere, projekce na kulovou plochu, která má průměr 1,7 m a zobrazuje zemětřesení, tornáda, hurikány a požáry v rámci pořadu Earth News.

Neuvěřitelnou návštěvu Plzně, města z Kojetína tak vzdáleného, jsme využili naplno. Dynamické město s kulturním srdcem, přátelská společnost, technické zajímavosti, dobré počasí, plán i nálada udělaly z naší exkurze nezapomenutelný zážitek, který si určitě rádi zopakujeme.