VYLETĚLI JSME ZA MAGICKÝM MODRÝM OKEM JESENÍKŮ A ZAŽILI MJ. I VIRTUÁLNÍ WATERTOUR

Pátá výprava za poznáním Olomouckého kraje nás tentokrát zavedla, přesněji řečeno zavezla (vlakem a busem) do přečerpávací elektrárny Dlouhé stráně, považované za jeden ze sedmi divů naší vlasti.

Výklad o historii, fungování a všech nej… tohoto vodního díla nám zpestřily speciální brýle s virtuální realitou – je to ideální kombinace zábavy a technického vzdělávání, umožňující návštěvu běžně nepřístupných míst elektrárny. Fungovalo to jednoduše, po několika úvodních informacích jsme si nasadili speciální brýle a ocitli se vysoko nad napuštěnou horní nádrží, s výhledem na hřebeny Jeseníků. Postupně jsme se pak dostávali do útrob vodního přivaděče, do strojovny transformátorů, zevnitř si prohlédli turbínu i generátor a imaginárně se projeli výtahem vybudovaným ve skalním masivu mezi elektrárnou a horní nádrží. Zaujala nás i animovaná část s 3D modelem, která jednoduše popisuje princip fungování elektrárny i její význam pro energetiku.

Počasí nám přálo, takže nám horní nádrž předestřela úchvatné panorama s výhledem na Švýcárnu, Petrovy kameny, Keprník, Praděd a ostatní vrcholky Jeseníků – všechny byly doslova jako na dani. A sluníčko nás hřálo i po celou pěší túru kolem Mravenečníku na Medvědí horu a odtud dolů po sjezdovce do Koutů… a na vlak domů do Kojetína.