V minulém školním roce vznikl v České republice Klub globálního vzdělávání, který sdružuje učitele zaměřující se na globální témata, jako jsou klimatická změna, gender, odpovědná spotřeba a udržitelnost. Tento klub je součástí mezinárodní iniciativy, která vychází ze slovinského projektu. V České republice projekt zaštiťuje olomoucká organizace ARPOK.
První mezinárodní setkání učitelů z České republiky, Estonska, Slovinska a Maďarska se uskutečnilo v Budapešti ve dnech 11. a 12. října 2024. Za Českou republiku se setkání zúčastnili za ARPOK Johana Krajíčírová a Petra Gajová, z učitelů pak Dana Dýmalová (Gymnázium Kojetín), Martina Holíková (ZŠ Fryčovice), Eva Kučerová (ZŠ Eduarda Nápravníka Býšť), Gábina Švédová (Gymnázium Lipník nad Bečvou), Tomáš Král (Gymnázium Hranice).
Dva dny oficiálního programu byly nabité od rána do večera. Některé workshopy si připravili zástupci jednotlivých zemí, některé odborníci z neziskových organizací. Za český tým představila Martina Holíková kavárnu pro rodiče s tipy, jak šířit globální témata ve veřejném prostoru a Eva Kučerová pak namotivovala účastníky, jak vnímat své okolí všemi smysly.
Nejvíce nás zaujaly lekce slovinských učitelek, které nám představily, kolik procent planety může lidstvo využít pro obživu osmi miliard lidí. Zahráli jsme si i na obyvatele jižního Egypta v polovině 20. století, kteří mají rozhodnout, jestli se bude stavět Asuánská přehrada. Také jsme se ve skupinách vydali do města poznávat partnerské organizace – Univerzitní botanickou zahradu, organizaci Humusz Association a její únikovou hru na odpady a startupovou firmu Makerspace věnující se tvorbě sofistikovaných výukových pomůcek s tématem Město budoucnosti a Klimatická změna.
Ocenili jsme všechny workshopy a materiály, které jsme obdrželi a těšíme se, až je vyzkoušíme v praxi společně se svými žáky. Zároveň pro nás bylo velmi přínosné setkání s učiteli z jiných zemí, kteří se věnují ve výuce stejným globálním tématům. Načerpali jsme novou inspiraci a energii a uvědomili si, že je zavazující tato témata šířit, protože jsou nezbytná pro současnou i budoucí generace. Bonusem celé akce byla výborná maďarská jídla a večerní procházky po centru Budapešti.