Naši studenti vnímají změnu klimatu jako reálný problém aneb výsledky dotazníku

V letošním školním roce se gymnázium zapojilo společně s dalšími devíti školami moravských krajů do projektu Klima se mění a my s ním. Projekt má na starosti vzdělávací organizace Lipka Brno a jeho cílem je začlenit téma klimatické změny do aktivit školy a do školního programu environmentální výchovy. Téma klima se tak stalo i letošním tématem Světové školy.

Abychom zjistili, jak se k tématu změny klimatu staví naši studenti, Nikol z tercie pro ně připravila dotazník inspirovaný podobným (ale rozsáhlejším) dotazníkem České klima 2021, které v roce 2021 realizovala Katedra environmentálních studií FSS MU. U některých otázek proto najdete pro srovnání i odpovědi české veřejnosti.

V české populaci je rovněž nejvíce lidí, kterým je myšlenka ochrany přírody blízká (49 %), rozhodně blízká pak jen v 24 %. Odpověď spíše ne volili čeští občané v 7 % a rozhodně ne ve 2 %. Je nutno ale dodat, že v celostátním průzkumu byla ještě volba „ani tak, ani tak“ (19 %), kterou jsme v našem dotazníku neuváděli.

U této otázky jsou naši studenti spíše skeptičtější. Češi volili také nejvíc možnost „tak napůl“ (36,3 %), dále možnost „spíše nelíbí“ (31,1 %) a „nelíbí“ (14 %).

Z budoucnosti mají naši studenti větší obavy než vzorek populace daného průzkumu. Téměř o 10 % více studentů se vyjádřilo, že vidí svět spíše horším a o 2 % více studentů jako výrazně horší. Česká populace vidí svět v budoucnu stejný ve 26 %, jako spíše lepší v 11,1 %, což je podobné jako u našich studentů.

Tady jsme měli trochu odlišný výběr odpovědí než v celostátním průzkumu, proto neuvádíme srovnání. Určitě je ale dobré vědět, že téma klima a jeho změna se pro většinu studentů tématem důležitým a že bychom se mu měli věnovat více v našem vzdělávacím systému.

Naši studenti se shodují s pocity, které uváděli dotazování po celé republice. Byla to opět bezmoc, smutek, strach, vztek, ale i odhodlání.

Studenti výrazně častěji odpovídali možností „hodně“, v celostátním průměru to bylo jen 34 %, „málo“ pak 36,5 %, „skoro vůbec“ 8,2 % a „vůbec“ 3,2 %. Je potřeba ale dodat, že v průzkumu měli Češi možnost odpovědět „nedokážu posoudit“, kterou volilo 4,8 %, dále odpověď „tak ani tak“, kterou volilo 13,3 % obyvatel.

Pokud Vás téma technologických inovací zajímá, pusťte si například sérii krátkých dokumentů Česko a Evropa řeší klima.

U této otázky vyšli odpovědi velmi podobně jako v celostátním průzkumu. Rozhodně souhlasilo 21,9 % dotazovaných, spíše souhlasilo 41,8 %, tak ani tak 17,5 %, spíše nesouhlasilo 9,6 % a rozhodně nesouhlasilo 3,2 % (studenti 3,6 %).

V této odpovědi jsou naši studenti o něco větší optimisti a ví, že i malé kroky jednotlivce vedou ke zmírnění dopadu na klima. Představte si, že řekne všech 8 miliard obyvatel planety, že s tím sami nic nezmůžou…

V celostátním průzkumu rozhodně souhlasilo 11,9 % obyvatel, spíše souhlasilo 28,8 %, tak ani tak řeklo 25 % obyvatel, spíše nesouhlasilo 17,8 % a rozhodně nesouhlasilo 8,8 %. Měli ale možnost vybrat odpověď „nedokážu posoudit“ (vybralo 7,8 %), naši studenti tuto možnost neměli.

Na Klimatické konferenci v Paříži v roce 2015 se představitelé většiny států světa poprvé dohodli vyvinout společně značné úsilí s cílem omezit globální oteplování a řešit jeho dopady. Formulovali dlouhodobý cíl, jímž je přispět k udržení nárůstu průměrné globální teploty výrazně pod hranicí 2°C v porovnání s obdobím před průmyslovou revolucí a usilovat o to, aby nárůst teploty nepřekročil hranici 1,5°C. Dohoda je známá jako Pařížská dohoda a v roce 2016 ji na půdě OSN v New Yorku podepsalo 195 států světa. V rámci Pařížské dohody se ČR jako člen EU přihlásila s ostatními členskými státy EU společně snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o nejméně 40 % ve srovnání s rokem 1990.

Green deal = Zelená dohoda. Dohoda států EU o tom, jak postupovat společně na cestě ke klimatické neutralitě. Není to detailní plán cesty na další dekády. Je to obecný, strategický text – kotva pro další plánování a vyjednávání. Vytyčuje směr, na němž se evropské země dohodly a kterým se společně chtějí vydat (více na https://faktaoklimatu.cz/explainery/zelena-dohoda-pro-evropu?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA-Oi7BhA1EiwA2rIu2_9I-tpTPHG4tu_hAGzGYAfrO_heOqvjY6tvPznPHJQ-BpjGYhI_whoC0_IQAvD_BwE#co-znamen%C3%A1-zelen%C3%A1-dohoda-pro-%C4%8Desko).

Co dodat? Budeme se snažit :-).